DECEMBER 4. BORBÁLA NAPJA

BorbálaSzent.Borbála a hajadon lányok, bányászok, tüzérek,várak védőszentje. Kisázsiában élt, kereszténységéért halt mártírhalált
Szt. Borbálának, mint védőszentnek a kultusza, a középkor népi kultuszának, a középkori társadalom vallásos életének elválaszthatatlan része volt. Nemcsak a hithez való hűséget, hanem a segítő szándék jellegzetes női erényét is jelképezte.

A Borbála-nap hiedelmei és szokásai hasonlóak a Luca-napéhoz, de a magyar nyelvterületen csak szórványosan terjedtek el. Borbála-napkor nem szabad fonni. A Mura-vidéken azért nem nyúlnak a rokkához, mert Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, és a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának.
Nem szabad varrni, akárcsak Lucakor, mert bevarrnák a tyúkok fenekét. Borbála-napkor is jártak kotyolni a fiúk. Mondókájuk végeztével leguggoltak a következő felkiáltással: „Igy üjje meg a kentek kotlósa a tojást!”

Söpörni sem szabad, mert elsöpörnék a szerencsét. Akárcsak az egész téli ünnepkörben, Borbála-napkor sem hoz szerencsét a házra a női látogató, ha mégis odatévedne, seprűvel verik ki. A boszorkányok rontása miatt tilos ezen a napon ruhadarabot kinthagyni. Az ajándékozás, kölcsönzés is elvinné a szerencsét a háztól.

Vannak erre a napra javasolt tevékenységek, így Göcsejben a tollfosztás, egyes baranyai falvakban a borfejtés. Borbálakor vagy Lucakor csíráztattak búzát, mely karácsonyra kizöldülve a következő év termésére jósol. Ugyancsak e napon is szoktak gyümölcságat -leginkább cseresznyeágat vízbe tenni, hogy karácsonyra kizöldülve a leány férjhezmenetelére jósoljon. Ez a Borbála-ág, mely ha karácsonyig kihajtott, a következő év jó termésére jósolt, a lánynak meg férjhezmenetelt. Ha nem zöldül ki, a leányzónak várnia kell egy évet, hogy újra próbálkozhasson. Egyes vidékeken többféle gyümölcsfaágat tettek a vázába, egy-egy férfinevet aggatva rájuk, s karácsonyig minden hajnali mise után megöntözték. A jóslat úgy szólt, hogy az elsőként kihajtó ágra tűzött név viselője lesz a kérőjük.
Ajándékozni, kölcsönkérni sem szabad, csak a tollfosztás, borfejtés volt megengedett.